Věčná válka mezi Androidem a systémem iOS

0

Žijeme v době chytrých telefonů, které disponují operačními systémy. Tím prvním, kdo se smartphonem přišel, byl pravděpodobně Apple, neboť první iPhone spatřil světlo světa v roce 2007. Jednalo se o iPhone 2G, mobilní kombo dotykové obrazovky, iPodu, telefonu a internetového komunikátoru. Apple posunul level chytrých telefonů v roce 2008 ještě o kousek dál, protože přišel s obchodem App Store. V témže roce došlo ve Spojených státech amerických (u nás o rok později) k technickému přelomu, protože byl na trh uveden první chytrý telefon s operačním systémem Android. Jednalo se o komerční telefon T-Mobile G1, možná známější jako HTC Dream. Do konkurenčního prostředí chytrých telefonů se tak dostal nový hráč. Zde můžeme nalézt počátek nikdy nekončící války mezi uživateli operačních systémů iOS a Android.Operačním systémem elektroniky Apple je iOS.
Možná právě přemýšlíte o koupi lepšího, jiného či prvního chytrého telefonu. Řekněme, že máte dobrý budget do základu a můžete si dovolit přemýšlet o novém iPhonu (co si budeme, nová zařízení od společnosti Apple jsou pověstná svojí vyšší cenou), nebo si vyberete z řady mobilních telefonů s operačním systémem Android. Pojďme se společně podívat, co operační systémy obnáší a co od nich můžete čekat.

iOS a iPhone

Jak bylo avizováno dříve, operační systém iOS patří k mobilním telefonům značky Apple. Pro prvouživatele je o něco složitější než Android. Pro práci s iPhonem, resp. pro uvedení do chodu potřebujete přístup k internetu. Pokud chcete vlastní hudbu v telefonu, aniž byste ji zakoupili, využívali Apple Music nebo Spotify, potřebujete propojit mobil s počítačem prostřednictvím iTunes. Stejně tak to funguje, pokud chcete nějaké fotografie dostat do telefonu. Existuje však cesta, jak tento postup obejít, a tou je aplikace Documents.
V momentě, kdy jsem přešla z Androidu na iOS (za mě jedno z nejlepších rozhodnutí v životě), jsem si chvíli musela zvykat na jinou klávesnici. Je o něco menší, resp. užší, takže se co chvíli přehmátnete, což ovšem vyřeší automatické opravy. Naproti tomu iPhone nabízí, zejména poslední generace, opravdu kvalitní fotografie, zvuk a videa. Pokud nejste fotograf s naprostým dělem za 50 000 Kč, stačí vám pouze telefon.
Další nespornou výhodou je to, že se vám do mobilu v podstatě nemůže dostat žádný vir. Protože je iOS uzavřený systém, aplikace stáhnete pouze z App Storu a ty jsou certifikované, tedy předem prověřené. Rovněž se iPhone nedokáže „pro jistotu“ propojit s mobilním telefonem s operačním systémem Android, pouze s dalším iPhonem pomocí AirDrop. Na druhou stranu, pokud vlastníte iMac, MacBook, iPad, Apple Watch či jiné zařízení od společnosti Apple, můžete všechny tyto zařízení s mobilem propojit. Výjimečně k telefonu připojíte i jiné značky, např. fitness náramek Xiaomi Mi Band 4.
Od modelu iPhone 8 a výše můžete využít bezdrátové nabíjení, neboť se Apple navrátil ke „skleněným zádům“, které tuto možnost nabízí.
Nevýhod má iOS pouze pár. První je nesporně ta, že veškeré produkty od společnosti Apple jsou cenové trochu nastřelené. Existuje nepsaná informace, že zčásti platíte za obrázek jablíčka na zadním krytu. Na druhou stranu, proč nepřiplatit za telefon, který vydrží funkční přes pět let bez zaseknutí (vlastní zkušenost). Jediný problém bude, že postupně přestanou vycházet aktualizace softwaru pro generaci, kterou vlastníte. Určitě je ale lepší investovat např. 15 000 Kč za 5 let s tím, že po třech letech investujete nějakých 1 300 Kč za výměnu baterie, než každý rok až dva investovat 5 000 Kč do kvalitního telefonu se systémem Android (vlastní zkušenost). Poslední nevýhodou je baterie s nižším počtem miliampérhodin. Vydrží cca tři roky v normálním chodu, poté je třeba výměna. Může se stát, že v opravdu velké zimě může baterie haprovat trochu více.Konkurentem systému iOS je Android

Android a Samsung, Xiaomi, Huawei, Honor, …

Android stojí na druhé straně fronty. Oproti iOSu se jedná o z 95 % otevřený systém, který je přístupný pro mobilní telefony, tablety, chytré televize apod. Android jako takový je pod záštitou společnosti Google s tím, že výrobci elektroniky si operační systém poupraví dle svých potřeb za splnění určitých podmínek. Mobilní telefony s operačním systémem Android jsou zpravidla levnější, neboť jakýmsi mottem společnosti Open Handset Alliance, která má Android na starosti, je poskytovat za nízké ceny kvalitní služby.
Oproti iPhonu má výhodu v tom, že média lze stahovat bez kontroly rovnou do telefonu, ať už fotografie prostřednictvím Bluetooth z notebooku nebo hudbu přes různé internetové konvertory a úložiště. S tím ale souvisí to, že si do telefonu můžete stáhnout kromě prima hry také prima virus, pakliže nemáte nainstalovanou opravdu dobrou antivirovou aplikaci (nikoliv Avast).
Jakožto uživatel Androidu se spojíte se všemi okolními chytrými telefony všech značek, ovšem vyjímaje iPhonu. Nezáleží tak, zda vy máte Samsung a kamarád má Xiaomi, Cube nebo Sony, vždy si všechno skrze Bluetooth pošlete.
Některé dražší mobilní telefony nabízí stejně kvalitní, možná i lepší snímky a videa, stejně jako iPhone. Zrovna tak zvuk (i přiložená sluchátka) nabízí mnohdy kvalitní zážitek (např. Samsung či Sony). Tato média bývají celkem veliká, proto je většinou třeba rozšířit paměť telefonu pomocí paměťové karty. Je pravda, že tuto možnost iPhone nemá, proto je rozhodně lepší koupit trochu větší kapacitu, neboť média pořízená iPhonem zabírají větší část paměti a úložiště v telefonu se může rychleji zaplnit (v tom případě je na místě zvážit iCloud, internetové úložiště).
To, že jsou telefony s operačním systémem Android rozhodně přístupnější širší škále klientely, bohužel ovlivňuje i kvalitu. Speciálně telefony Cube a Aligator nabízí službu chytrých telefonů, ale fotografie a videa pořízená těmito telefony bývají tragická (vlastní zkušenost). Mobily po nějaké době bývají pomalé a po čase opravdu hodně zasekané.

Jak vybrat?

Než se finálně rozhodnete, je dobré zvážit všechna pro a proti, ujasnit si, co od telefonu očekáváte, co chcete a co využijete. Pokud vám stačí takový mobilní telefon, ze kterého zavoláte, pošlete SMS, odepíšete na Facebooku a občas pořídíte fotku z nějaké zábavy, určitě jděte do Androidu, klidně levnějšího, protože pro vás nemá smysl větší investice. Pokud chcete o něco lepší telefon, ale nevyhledáváte žádné technologické dělo, jistě si mezi „androidy“ vyberete taky. Pokud je vaše povolání založeno na fotografiích, videích, rychlé komunikaci a rychlé práci, rozhodně bych šla do iPhonu. Influenceři rozhodně ocení kvalitu pořízených médií, žurnalisté mohou využít službu Diktafonu, který nahrává zvuk opravdu kvalitně (předabovali jsme zvukový záznam, který i přes reproduktory zněl jako právě mluvený projev do mikrofonu).

Related Posts

© Sark.cz - Všechna práva vyhrazena.