Zlaté české ručičky?

0

Není to ani tak dávno, co jsme byli rádi, když nás nepředběhli Slováci. Je pravda, že díky některým ekonomickým reformám a novým investicím ze zahraničí pomalu roste Slovensko rychleji než my, byť mají ještě dlouhou cestu na úroveň HDP v Česku. Byly jsme nedávno označeni jako „evropský tygr“ hned několika zahraničními i tuzemskými médii, kvůli nedávným zprávám o našem rychle rostoucím HDP. Je se však skutečně čím chlubit?
 frézování a obrábění

Mzdy zůstávají skoro neměnné

Samozřejmě, některé profese se jistě dočkaly svého zajištění, zvláště pokud se jedná o státní zaměstnance, kteří tak nějak mají výdělek jistý. Ale jak to vlastně je v soukromém sektoru? Nebudeme lhát, zahraniční firmy sice u nás pobočky i výrobny otevřené mají, často se však jedná spíše o zlaté doly, kde lidé pracují více méně za pár kaček na rozdíl od zahraničních poboček. Sice naše auta „ničí“ zahraniční automobilové trhy, stále se český řádový zaměstnanec drastického zvýšení nedočká. Byť se nedávno opět posunula hranice minimální mzdy, stále ještě máme co dohánět.
 

Malé firmy x velké podniky

Českým tahounem jsou bezpochyby malí živnostníci, malé firmy a malí podnikatelé, kterých se rojí na českém trhu čím dál tím více, počtem v řádech tisíců daleko převyšují firmy velké a střední. Česká ekonomika se tak nějak „rozdrobila“, to je ovšem ale dobře, protože je vidět, že nějaká motivace ze strany právní úpravy státu tu je, a dokonce i motivace vydělat více peněz od občanů je tu také. Což je bezesporu vždy dobrá zpráva. Dávno nejsou tahounem velcí zaměstnavatelé, kteří se spíše z Českého trhu velmi pomalu buď stěhují anebo je čekají velké personální i „prostorové“ změny.
 bedna na nářadí
Hned několik měst bylo vyhlášeno jako nejlepší pro začátek podnikání, mezi několik patří například tradičně Praha, Olomouc, Ostrava, Ústí a další města, ale určitě nevynechávejme ani vesnice, kde se hodí každé podnikání, které trochu obohatí okolí. Proto pokud jste chtěli někdy začít podnikat, dnes je ideální doba se do toho naplno vrhnout, přece jen = pokud to zvládnou studenti ke studiu, tak dospělý člověk by to měl „zmáknout“ tuplem.

© Sark.cz - Všechna práva vyhrazena.