Vlastní bydlení, nebo zůstat v nájmu?

0

Především je dobré zmínit, že vlastní bydlení není všude samozřejmostí. U nás je to docela specifická situace ale v západních státech je docela běžné, že lidé žijí v nájemním bydlení. A není se čemu divit. Obě varianty bydlení mají totiž něco do sebe a je dobré zvážit, která je zrovna pro nás vhodnější a výhodnější. Zkusme se na to podívat trochu hlouběji.

komerční budova

1. Vlastní bydlení

V současné době je docela těžké dosáhnout na vlastní bydlení. Ceny nemovitostí jsou velice vysoko, hypotéky zdražují a navíc dosáhnout na 100% hypotéku https://www.hypoteka-bez-registru.net/ je v podstatě nemožné, musíte mít svůj kapitál. Což je ale u spousty lidí opravdu velká překážka. Další nevýhodou vlastního bydlení je samotná nemovitost, o kterou se musíte starat, zodpovídáte za její stav a také jste k nemovitosti „uvázaní“ což je největší překážka v případě ztráty zaměstnání a nedostatku práce v okolí. Vlastní bydlení má ale svoje výhody. Klid, žijete sami za sebe, nemusíte se zpovídat žádnému domácímu, můžete si domov upravit dle sebe a tak není problém změnit dispozice domu či bytu, s rekonstrukcí nebo s jakýmikoli úpravami.

panelový dům

2. Nájemní bydlení

Nájemní bydlení bývá odmítáno především proto, že člověk celý život platí nájem a nemá nic vlastního, nemá jistotu na stáří a nemá tak jistotu bydlení až nebude aktivně výdělečně činný. Ceny nájmů totiž stoupají úplně stejně jako ceny nemovitostí a tím pádem je těžké něco ušetřit bokem a koupit si tak vlastní nemovitost. Navíc většinou v nájmu žijeme v bytech, musíme vycházet se sousedy, jsou problémy s rekonstrukcemi. Ale výhodou je, že pokud se potřebujete přestěhovat, není nic jednoduššího, než se stěhovat z nájmu do nájmu. V případě domu na hypoteční úvěr už není tak jednoduché. Takže pokud máte práci, v rámci které se často stěhujete, je lepší bydlet v nájmu a odkládat si finance bokem, abyste měli jistotu, že nájem zaplatíte i v důchodu.

Related Posts

© Sark.cz - Všechna práva vyhrazena.