Proč se moderní technologie tak rychle vyvíjí

0

Již jsme si zvykli na to, že nové nástroje a přístroje přichází na trh prakticky každý den. Stačí si například uvědomit, že před pár lety ještě nikdo neslyšel o robotických vysavačích nebo dokonce chytrých domácnostech.

 

Technologie postupuje kupředu velmi rychle, a tak není divu, že se hovoří v podstatě o technologické revoluci. Ta probíhá již několik desetiletí, od doby zdokonalení počítačů. Je však pravdou, že v posledních letech se její tempo zrychluje.

 

mobilní telefony jsou neustále vylepšovány

 

To samozřejmě není nic divného, koneckonců je k tomu řada důvodů. Tím asi největším je však fakt, že se velká část výzkumu dostala z vládního do soukromého sektoru. Většinu laboratoří vlastní nikoliv stát, nýbrž firmy či soukromé osoby. A ty se snaží dosáhnout co nejvyššího zisku.

 

Z tohoto důvodu investují do výzkumu a vývoje poměrně velkou část peněz. Každý nový vynález či vylepšení si totiž mohou dát patentovat. Navíc je také mohou prodávat na trhu, což jim vydělá další peníze. V kombinaci si již zmíněným patentem se pak jedná o docela velké částky.

 

moderní chytrá domácnost

 

Tento způsob podnikání však vyžaduje být vždy alespoň o krok napřed před konkurencí. Nesmíme totiž zapomínat, že o něco podobného se snaží prakticky všichni podnikatelé. A kdo s daným produktem přijde jako první, vydělá samozřejmě nejvíc.

 

Ovšem je potřeba si také uvědomit, že je zde kromě pozitiv i značné negativum. Díky tomu, že se na trh dodávají nové technologie prakticky neustále, ty stávající velmi rychle zastarávají a ztrácí na hodnotě. Přináší tak svým prodejcům stále méně peněz. Proto, pokud se chtějí udržet na trhu, musí na něj téměř neustále dodávat nové, ještě lepší produkty.

 

Je jasné, že se toto tempo nedá udržet napořád. Nebude možná trvat dlouho a celé to soukolí se zpomalí nebo rovnou zastaví. Avšak kdy k tomu dojde, to nelze říci. Zatím to však nevypadá, že by se něco takového blížilo, spíše naopak. Je však dobré, abychom si uvědomili, že navzdory tomu, co říkají reklamy, jde všem firmám o peníze na prvním místě.

Related Posts

© Sark.cz - Všechna práva vyhrazena.