Mladí řidiči, za volant!

0

Statistiky ministerstva dopravy hovoří zcela jasně v neprospěch dorůstající generace řidičů – je jich méně, dělají si řidičské průkazy později a do koupí nových aut se jim vůbec nechce. Mladí lidé vlastní řidičské průkazy pouze ze dvou třetin oproti generaci minulé. Už od roku 2009 počet mladých řidičů s čerstvým řidičským průkazem progresivně klesá, těch, kteří si kupují nová auta, je méně snad o dvě třetiny, než tomu bylo u minulé generace.
řidič s hodinkami
Jaké jsou důvody menšího zájmu?
Zájem lidí o řízení se zmenšuje, což může být vlivem i toho, že nastupuje slabá generace. Oproti silným ročníkům, kterými byli jejich rodiče, je to propastný rozdíl. Mladých řidičů je letos o dvacet procent méně, než bylo před pěti lety. Tento problém však není jenom v České republice, ale i v Evropě. Nejmenší zájem o řízení mají mladí lidé mezi osmnácti až šestadvaceti lety, tedy většinou lidé ve věku, kdy se standardně studuje vysoká škola, právě tato skupina lidí, studenti vysokých škol, žijící ve městě, ve kterém studují, mají nejmenší zájem nejenom na pořízení řidičského průkazu, ale také na koupi nového automobilu.

Časy se mění
Kdysi bylo vlastnění auta znakem dospělosti, svobody a volnosti. Před dvaceti lety si pořizoval auto skoro každý, kdo dostal čerstvě řidičský průkaz. Vlastnictví osobního auta znamenalo, že člověk dospěl, usadil se a byl sám svým pánem. Zájmy mladých se mění, a zvláště těch, jejichž život se pohybuje pouze po velkoměstech.

Začíná to v autoškolách
I učitelé, kteří vyučují teorii v autoškole, vzpomínají na třídy plné studentů. Dnes mají v kurzech dva až pět lidí, kteří jsou většinou mnohem starší. Málokdy se stane, že by učili studenty gymnázií. Většinou se jedná o pětadvacetileté lidi na vysoké škole, nebo o studenty maturitního ročníku středních škol.
řidičský průkaz a miniaturní figurky
Mladí odkládají řízení na pozdější věk  
Začínají s řízením později, což je statisticky pozitivní hlavně kvůli bezpečnosti na silnicích. Statisticky je prokázáno, že nejvíc dopravních nehod způsobují mladí lidé s čerstvým řidičským průkazem okolo devatenácti let. Když člověk usedne poprvé za volant v pětadvaceti, má k autu, okolí i vlastnímu životu přece jenom jiný vztah a dává si větší pozor.

© Sark.cz - Všechna práva vyhrazena.