Jak se rodí sýry

0

Sýry měl rád již král Vladislav, proto nesměly chybět na jeho svatebním stole. Snad nejraději měl staročeské kozí syrečky, které považoval za nejlahodnější pochoutku. Ty se proto staly výnosným exportním zbožím do celého světa. Nejen syrečky, ale i další sýry, měkké, tvrdé či speciální, jsou stálou oblíbenou pochoutkou nás všech.
zrající kola sýrů
Základem je dobré mléko
Pokud někdo chce vyrobit kvalitní a chutný sýr, měl by vědět, že základem takového sýru je kvalitní a lahodné mléko. To může být kravské, ale také kozí či ovčí, vždy by ale mělo být čerstvé a brané od osvědčených zdrojů. Podle použitého mléka a dalších faktorů pak vyrobíte různé druhy sýrů s různými příchutěmi.
Výroba sýrů
Když je takové dobré mléko k mání, vylije se do nádob, kde se zahřívá na teplotu 60°C. Je potřeba, aby se pomocí syřidla nebo kyseliny mléčné mléko vysráželo. Takto vysrážené mléko se vmíchá do mléka o teplotě 30°C. Vznikne tak lázeň, kde se mléko během půl hodiny změní v sýřeninu, která připomíná hrudkovitý pudink. Výsledkem celého procesu jsou pak čerstvé sýry. Pokud byste chtěli docílit spíše tvrdého sýru, musíte počítat s tím, že syrovátka necháte vykapat přes plátno. Hmota tak nebude tolik vláčná, a vznikne vám tvrdý sýr.
sýr ementál
Jak sýry jíme?
Sýry můžeme jíst syrové, ovšem pochutnáte si na nich také, když je různě tepelně zpracujete – uvaříte, upečete, osmažíte či zaudíte. Pokud je přidáte do různých omáček nebo zálivek, určitě tím nic nepokazíte, ba naopak – získáte skvělou chuť, kterou jistě každý ocení.
Dělení sýrů
Sýrů se po celém světě vyrábí více než stovka druhů. Existuje proto různé dělení sýrů. Mezi nejzákladnější dělení patří:
skladované sýry
Podle způsobu srážení
·         tvarohové sýry
·         přírodní sýry
·         tavené sýry
Podle tvrdosti
·         čerstvé sýry
·         měkké sýry
·         polotvrdé sýry
·         tavené sýry
Jezte sýry, neboť jsou zdravé, protože jsou zdrojem vápníku, zinku, proteinů a vitamínu B12. Ovšem myslete na to, že tučné sýry mohou zvyšovat hladinu cholesterolu v kr

© Sark.cz - Všechna práva vyhrazena.